آراز وردپرس
پشتیبانی : 8 صبح تا 12 شب

دامنه چیست ؟

what-is-domian

زمانی که شما تازه شروع به راه‌اندازی وب‌سایت می‌کنید با بعضی از لغات و اصطلاحات آشنایی ندارید. دامنه یکی از اولین کلماتی است که شما با آن مواجه می‌شوید. فهمیدن این مفهوم اصلاً کار سختی نیست؛ بیایید با هم ببینیم دامنه چیست و چگونه کار می‌کند؟
دامنه همان نام برند شما می‌باشد؛ به‌واسطه دامین می‌توانید مشخص کنید که در حال انجام چه فعالیتی هستید. به‌بیان‌دیگر شما اگر دارای یک کسب‌وکار سنتی هستید مسلماً این کسب‌وکار دارای یک آدرس است؛ و به همین شکل کسب‌وکار اینترنتی شما نیز حتماً باید یک آدرس داشته باشد.

دامنه چیست؟

دامنه یا دامین همان آدرس سایت شما است. درواقع همان آدرسی که کاربر در نوار مرورگر شما مشاهده می‌کند همان Domain شما است. با توجه به اینکه اینترنت به‌عنوان یک شبکه جهانی از سایت‌ها و شبکه‌های متعددی تشکیل‌شده است؛ هرکدام از این شبکه‌ها دارای URL و آدرس مخصوص به خود هستند؛ و از این طریق است که کاربران و اینترنت قادر به شناسایی شما هستند.
هر کامپیوتر دارای یک آدرس IP مخصوص به خود می‌باشد. که از این آدرس جهت شناسایی آن استفاده می‌شود. این آدرس شامل یک سری از اعداد است. اما به یاد داشتن یک آدرس IP به دلیل اینکه از مجموعه‌ای از اعداد تشکیل‌شده کار سختی است. به همین دلیل است که از دامنه استفاده می‌شود. دومین دربرگیرنده یک نام است که به‌وسیله آن کاربر می‌تواند از آن جهت جستجو سایت موردنظر خود استفاده کند.
روی کار آمدن دامنه باعث شد که کاربران به‌راحتی بتواند سایت خود را پیدا کنند؛ و به‌این‌ترتیب نیاز به به یاد داشتن یک سری اعداد طولانی نیست. دامین یک آدرس است که فقط منحصر به خودتان است. و تنها شما هستید که از آن استفاده می‌کنید. نام دامنه، آدرس وب‌سایتی است که در نوار آدرس یا url مرورگر مشاهده می‌نمایید. به عبارت ساده، اگر وب‌سایت شما یک خانه بود، نام دامنه شما آدرس آن خواهد بود.

دامین سایت یعنی چه؟

اینترنت شبکه غول‌پیکر رایانه‌های متصل شده به هم از طریق شبکه جهانی کابل‌ها است. همان‌طور که در بالا گفتیم هر کامپیوتر در این شبکه می‌تواند با سایر کامپیوترها ارتباط برقرار کند. برای شناسایی آن‌ها، به هر کامپیوتر یک آدرس IP اختصاص داده‌شده است. این مجموعه‌ای از اعداد است که یک کامپیوتر خاص را در اینترنت شناسایی می‌کند. یک آدرس IP معمولی مانند زیر است: 212.129.31.140
به خاطر داشتن IPهای این‌چنینی بسیار دشوار است. به همین دلیل نام دامین اختراع‌شده است. اکنون برای دیدن یک وب‌سایت، نیازی به واردکردن یک رشته طولانی از اعداد نیستید. در عوض، شما می‌توانید نام دامنه را در نوار آدرس مرورگر خود نوشته و آن را همیشه به یاد داشته باشید. به‌عنوان‌مثال: arazwp.com

دامنه چگونه کار می‌کند؟

مرورگر شما یک درخواست را به شبکه جهانی سرورهایی که سامانهٔ نام دامنه (Domain Name System)، تشکیل‌شده ارسال می‌کند. این سرورها برای نیم سرورها (NS) مرتبط به یک دامنه جستجو می‌کنند و درخواست را به نیم سرورها ارسال می‌کنند. اتصال یک Domain با هاست از طریق Name Serverها صورت می‌پذیرد.

وب‌ سایت‌ها با استفاده از نیم سرورها، می‌توانند از Domain Name ها به‌ جای آی پی آدرس‌ ها استفاده کنند. در واقع DNS نشان‌ دهنده یک تکنولوژی قدرتمند اینترنت برای تبدیل نام دامنه به آدرس IP است. به‌عنوان‌مثال اگر وب‌ سایت شما در آراز وردپرس میزبانی می‌شود، اطلاعات نیم سرور مانند ns1.arazwp.com و ns2.arazwp.com خواهد بود. این نیم سرورها رایانه‌های مدیریت‌ شده توسط شرکت هاستینگ شما هستند. شرکت هاستینگ شما درخواست شما را به رایانه‌ای که وب‌ سایت شما ذخیره‌ شده است ارسال می‌کند.

این رایانه‌ها وب سرور نامیده می‌شوند. وب سرورها دارای یک نرم‌افزار خاص نصب‌شده مانند آپاچی هستند. وب سرور در حال حاضر وب‌ سایت درخواست شده را دریافت می‌کند و آن را به مرورگر ارسال می‌کند.

مشخصات یک دامنه خوب

همان‌ طور که در بالا اشاره کردیم نام دامنه، نام وب‌سایت شما است، نام دامین پسوندهای مختلفی دارد، که از بین آن‌ها پسوند com. از بقیه محبوب‌تر می‌باشد، پسوندهای دیگری نظیر org ،.net ،.tv ،.info ،.io. ،.tr نیز وجود دارد.

همچنین نام‌ های دامین سایت ویژه کشور نیز وجود دارد که با کد پسوند کشورها مانند uk. برای انگلستان، de. برای آلمان، tr. برای ترکیه پایان می‌یابد. ما به شما توصیه می‌کنم از پسوند com. استفاده کنید چرا که بسیاری از سایت‌ های همه‌ منظوره و تجاری از پسوند com. استفاده می‌کنند.

شما از بابت انتخاب نام سایت هیچ‌ گونه محدودیتی ندارید و درواقع شما می‌توانید هر نامی که دوست داشته باشید را برای سایت اینترنتی خود انتخاب کنید. البته باید توجه کنید که هر آدرس و نام اینترنتی مخصوص به یک وب‌ سایت می‌باشد. و شما نمی‌توانید از نام یک سایت دیگر استفاده کنید.

نکته بسیار مهم در مورد دامنه این است که شما باید حتماً آن را خریداری کنید. در غیر این صورت بعد از گذشت چند سال نام دامنه شما به سایت دیگری واگذار می‌شود. پس به یاد داشته باشید که باید حتماً مدت‌ زمان خریدان را تمدید کنید.

حتماً در انتخاب نام دامنه خود دقت کافی را داشته باشید و از نامی استفاده کنید که کاربران بتوانند از آن به‌ راحتی استفاده کنند و آن را به ذهن بسپارند. این نام به‌ عنوان نام تجاری شما در بین کاربران شناخته می‌شود پس در انتخاب آن نهایت دقت را داشته باشید.

تفاوت دامین و هاست چیست؟

اگر نام دامنه، آدرس وب‌ سایت شما است پس میزبانی وب (هاست) خانه‌ای است که وب‌سایت شما در آنجا زندگی می‌کند. این کامپیوتر واقعی است، جایی که فایل‌های وب‌سایت شما ذخیره می‌شوند. این سرورها به‌ عنوان یک سرویس توسط شرکت‌های میزبانی ارائه می‌شوند. شما برای ایجاد یک وب‌ سایت به هر دو آن‌ها (نام دامین و هاستینگ) نیاز دارید. آن‌ها دو سرویس جداگانه هستند و می‌توانید آن‌ها را از شرکت‌های مختلف خریداری کنید.

اگر از دو شرکت جداگانه خرید کردید، شما فقط نیاز دارید تنظیمات نام دامنه خود را ویرایش کنید و اطلاعات نیم سرور (NS) ارائه‌ شده توسط شرکت میزبانی خود را در پنل کاربری دامین خود در بخش مدیریت دامنه> تنظیمات DNS وارد نمایید.

چطور دامنه ثبت کنیم؟

شما می‌توانید توسط شرکت‌های مختلف دامنه مد نظر خود را انتخاب کنید. حتماً به این نکته توجه کنید که پس از خرید دامنه حتماً باید هاستینگ هم خریداری کنید. شما می‌توانید از برخی از شرکت‌ها دامنه و هاستینگ خود را به‌صورت یکجا تهیه کنید. همین الان در گوگل عبارت ثبت دامنه را جستجو کنید و دومین دلخواه خودتان را ثبت کنید.

قبل از خرید دامنه حتماً باید در نظر بگیرید که دامنه موردنظر قبلاً توسط سایت دیگری خریداری‌نشده باشد. شما می‌توانید توسط سایت https://www.whois.com/ مشخص کنید که در سایت‌های خارجی از دامنه استفاده‌شده یا نه. همچنین سایت http://whois.nic.ir/ نیز می‌تواند تکراری نبودن Domain در سایت‌های ایرانی را برای شما مشخص کند.

نظرات کاربران